top of page

E-ticaret

Türkiye'de e-ticareti yeniden düzenleyen yönetmenlik, 1 Ocak 2023 itibariyle yürürlüğe girdi.Yeni e-ticaret kanununun nasıl uygulanacağını belirleyen yönetmelik , e-ticaret sektöründeki oyuncuların davranışlarını düzenlemek amacıyla yapıldı ve elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları ve elektronik ticaret hizmet sağlayıcılarına önemli yükümlülükler ve kısıtlamalar getirdi. Yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olan E-ticaret Yönetmeliği ETAHS ve ETHS'nin faaliyet ve denetimlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Buna göre:

  • Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları (ETAHS), yıllık net işlem hacmi 10 milyar TL'nin üzerinde olarak tanımlanırlar. Orta ölçekli ETAHS'ler yıllık net işlem hacmi 30 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 100 bin adedin üzerinde olur. Büyük ölçekli ETAHS'ler ise yıllık net işlem hacmi 60 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 100 bin adedin üzerindedir. Çok büyük ölçekli ETAHS'ler ise yıllık net işlem hacmi 60 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 100 bin adedin üzerindedir.

  • Elektronik ticaret hizmet sağlayıcıları (ETHS), yıllık net işlem hacmi 10 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 10 milyon adedin üzerinde olarak tanımlanırlar. Orta ölçekli ETHS'ler yıllık net işlem hacmi 30 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 10 milyon adedin üzerindedir. Büyük ölçekli ETHS'ler yıllık net işlem hacmi 60 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 10 milyon adedin üzerindedir. Çok büyük ölçekli ETHS'ler ise yıllık net işlem hacmi 60 milyar TL ve iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 10 milyon adedin üzerindedir.

  • E-ticaret Yönetmeliği, ETAHS'nin hukuka aykırı içerik bulunması durumunda atması gereken adımları belirlemiştir. ETAHS, hukuka aykırı içeriği tespit ettiğinde, 48 saat içinde yayından kaldırması ve hukuka aykırı durumu ETHS ve ilgili kurumlara bildirmesi gerekmektedir. Bu sayede olası mağduriyetlerin önlenmesi amaçlanır.

  • E-ticaret Yönetmeliği, ETAHS'nin fikri ve sınai mülkiyet haklarına yönelik şikâyetlerin nasıl işleneceği, ETHS'nin itiraz seçenekleri, şikâyetlerin incelenmesi ve sonuçlandırılmasına yönelik adımları belirtir.

  • E-ticarette haksız ticari uygulamalar E-ticaret Kanunu ve Yönetmeliği tarafından yasaklanmıştır. ETHS'lerin özgür iradeleriyle karar verebilmeleri ve zorlanmamaları amaçlanmıştır. Haksız ticari uygulamalar E-ticaret Kanunu tarafından örneklendirilmiştir ve E-ticaret Yönetmeliği de bu halleri tekrar etmiştir. Ayrıca, E-ticaret Yönetmeliği ile büyük ve çok büyük ölçekli ETAHS’nin, ETHS’nin ticari ilişkilerini, alternatif kanallardan aynı ya da farklı fiyattan mal veya hizmet sunmasını ya da reklam yapmasını kısıtlaması, ETHS’yi herhangi bir kişiden mal veya hizmet teminine zorlaması haksız ticari uygulama olarak kabul edilir ve bu açıkça yasaklanır.

Son olarak E-ticaret Kanunu’na getirilen dikkat çeken bir yenilik de lisans alımıdır. E-ticaret sektöründeki firmaların, 2025 tarihinden itibaren Bakanlıktan lisans alması ve bu lisansını düzenli olarak yenilemesi gerekmektedir. Bu zorunluluk, net işlem hacmi on milyar TL ve işlem sayısı yüz bin adedin üzerinde olan ETAHS ve toplam satışının yarısından fazlasını elektronik ticaret satışlarından elde eden ETHS için geçerlidir. Lisans başvuruları 15 gün içinde sonuçlandırılmalıdır. Lisans ücretinin hesaplanması, verilmesi ve yenilenmesi Yönetmelik tarafından düzenlenir.


Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page